Dla wielu osób, którym zależy na czystości tradycyjny odkurzacz może nie wystarczyć. Powietrze wydmuchiwane podczas odkurzania sprawia, że kurz unosi się i osiada na sprzętach domowych. Jest to szczególnie niebezpieczne dla alergików. Jeżeli masz dom, warto zastanowić się nad zakupem i zamontowaniem odkurzacza centralnego. Nie jest on jeszcze zbyt popularny, jednak ma niewątpliwie wiele zalet.

Odkurzacze centralne nie są pojedynczym urządzeniem, jak to jest w przypadku tradycyjnego odkurzacza, lecz tworzą całą instalację. System składa się z jednostki centralnej, rur ssących ukrytych w ścianach a także gniazd ssących. Po zamontowaniu całego systemu, aby zacząć odkurzanie domu, wystarczy wpiąć do gniazda rurę z końcówką czyszczącą, a urządzenie automatycznie się włączy. Można go też włączać i wyłączać przyciskiem na rączce lub za pomocą pilota.
Najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym etapem w systemie odkurzania centralnego jest jego montaż. Najlepiej zaplanować i przeprowadzić go podczas budowy lub remontu domu. Nie wyklucza to jednak jego montażu w każdym innym momencie. Sama instalację odkurzacza centralnego można zlecić specjalistycznej firmie, ale dysponując szczegółową instrukcją wielu użytkowników może wykonać ją samodzielnie.
Użytkowanie odkurzacza centralnego docenią na pewno właściciele dużych i piętrowych domów. Wystarczy wpinać wąż w kolejne gniazda ssące, dzięki czemu nie trzeba przenosić sprzętu.
Odkurzacze Centralne maja wiele zalet, jednak póki co ich popularność ograniczona jest dość wysoką ceną. Coraz częściej jednak właściciele domów doceniają ich zalety.

Źródło:odkurzacz centralny