Samochodami każdy z nas lubi jeździć i to, jako pasażer, jak też jako kierowca. Naturalną rzeczą jest, że zarówno kierowca, jak i pasażer chcą, aby jazda odbywała się w komfortowych warunkach. Konstruktorzy wszystkich tych pojazdów pracują nad tym, aby jazda pojazdami kołowymi była komfortowa. W tym celu między innymi dlatego stosuje się zawieszenie pneumatyczne – jak działa takie zawieszenie? Na pewno zastosowanie zawieszenia pneumatycznego jest niezwykle komfortowe. No tak, ale w tym temacie należy zacząć od początku.

 

Zawieszenie pneumatyczne

 

Nie da się ukryć, że jesteśmy przyzwyczajeni  do tradycyjnego układu zawieszeń. Producenci samochodów oferują nam wiele rozwiązań w kwestii komfortu podróżowania, a także jakości prowadzenia. Dlatego też coraz częściej mamy do czynienia z nowym sposobem zawieszenia i często zadajemy sobie pytanie o działanie takiego zawieszenia. Zawieszenie takie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem w klasie na przykład luksusowych limuzyn, czy też SUV-ów. Należy jednak zwrócić uwagę na wady i zalety zawieszenia pneumatycznego.

 

Wady i zalety zawieszenia Airmatic

 

Wiadomo, że wszelkie układy pneumatyczne są praktycznie nie stosowane w mniejszych modelach pojazdów. Producenci chętnie montuję tego rodzaju zawieszenia w reprezentacyjnych modelach, a także w modelach wyżej zawieszonych i są to tzw. pseudoterenówki. Natomiast co się tyczy budowy takiego układu to pracuje on w oparciu o tzw. miechy powietrzne. To one są, jakby odpowiednikiem elementów resorujących tych stosowanych w tradycyjnych konstrukcjach. Co ciekawe, niektórzy producenci decydują się na integrację miechów z amortyzatorami pneumatycznymi, dzięki czemu układ zajmuje mniej miejsca. A co z częściami zamiennymi do tego układu?

 

Części do zawieszenia pneumatycznego

 

Niestety, ale częstą usterką jest awaria kompresora. Usterka polega na braku możliwości zmiany prześwitu lub też na niezbyt dynamicznym pompowaniu miechów. W niektórych przypadkach niesprawny kompresor może powodować opuszczenie auta do najniższej pozycji, a to przecież całkowicie uniemożliwia jazdę.

 

https://shop.limak-airsuspension.pl/pl/